Strije

Strije

Strije niso bolezen, kvečjemu lepotna nevšečnost

Nanje se gleda kot na velika težava žensk. Vse se jih bojo med nosečnostjo, v bistvu pa se lahko pojavljajo tudi v puberteti ali ob hitrem povečanju telesne teže. In to ne samo pri ženskah! To so strije. Kaj jih povzroča in ali lahko proti njim kaj storimo? Ali jih je mogoče preprečiti? In kakšne so možnosti, če so se že pojavile?

Pa pojdimo korak za korakom.

Kaj so strije in kako nastanejo?

Neželene strije, znane tudi kot striae cutis, striae cutis distensae, striae cutis atrophicae ali striae gravidarum, so brazgotini podobni pojavi na koži, ki nastanejo zaradi prenapetosti tkiva. Pojavijo se predvsem na trebuhu, bokih, stegnih, zadnjici, nadlakteh, prsih ali celo hrbtu – odvisno od vzroka. Pubertetniške strije, ki nastanejo zaradi hitre rasti, so pogosteje na stegnih in hrbtu, medtem ko lahko hitro povečanje telesne teže prizadene tudi trebuh, zgornji del rok in gube pod pazduho. Kot že omenjeno, strije lahko nastanejo tudi med nosečnostjo, pa tudi med jemanjem kortizonskih pripravkov ali pri mladih bodybuilderjih. To dokazuje, da strije niso zgolj ženska težava.

Razlog za njihov nastanek je močna obremenitev kože v kombinaciji z različnimi dejavniki, kot so šibko vezivno tkivo ali hormonske spremembe. To povzroči trganje kolagenskih vlaken v dermisu in prenapetost elastinskih vlaken. To povzroči trajno prenapetost kože in pojavijo se proge. Sprva so modro-rdeči ali rdečkasto-vijolične, sčasoma pa postanejo svetlejše, belkaste in manj vidni. Vendar pa proces ni reverzibilen.

Zakaj jih imenujemo strije?

To je preprosto razloženo: strije se pogosto pojavijo med nosečnostjo, ker se spremeni hormonsko ravnovesje in poveča raven kortizola, kar lahko omeji elastičnost kože. Na njegov nastanek pa lahko vplivajo tudi drugi dejavniki, kot so hitro pridobivanje telesne teže, družinska nagnjenost (šibko vezivno tkivo) ali starost. Ženske z občutljivo, svetlo kožo ali zelo mlade ženske imajo večje tveganje za nastanek strij kot druge.

Preprečevanje in nega

Znanstveno ni jasno, ali je strije dejansko mogoče učinkovito preprečiti. Vendar pa lahko preventivno storite nekaj stvari, ki podpirajo kožo in vezivno tkivo:

  • zdravo prehranjevanje
  • pitje zadostne količine tekočine
  • šport in telesna vadba
  • hladno prhanje
  • masaže s suho krtačo
  • masaže z gnetenjem
  • specialna kozmetika, kot so kreme, olja ali losjoni

Nosečnice lahko nosijo tudi spodnje perilo za podporo trebuha ali nosečniške pasove ter podporne nedrčke, ki lahko nekoliko razbremenijo vezivno tkivo.Pomembno je tudi zadostno vlaženje obremenjene kože, saj ta - tako kot preostalo žensko telo - v tem času opravlja nadčloveško delo. Koža potrebuje vso podporo, ki jo lahko dobi. Vsaka oblika nege rastočega trebuščka in prsi je nega zase in pozornost, ki nikoli ne more biti zaman.

Znebiti se obstoječih prog - je to mogoče?

Ko se strije pojavijo, postanejo bele po 1-2 letih, ko nastanejo brazgotine. Z negovalnimi kremami se žal ne da narediti nič – ne glede na to, kaj obljubljajo reklame. Prav tako ni gotovo, ali je mogoče zagotoviti rešitev z medicinskimi posegi – ti so v vsakem primeru dolgotrajni in dragi. In tudi rezultat ni zagotovljeni. Vprašanje pa je, ali je to sploh potrebno: lepa si takšna, kot si – s strijami ali brez!

Če iščete izdelke za preprečevanje strij ali želite svoji obremenjeni koži zagotoviti dodatno nego – ne glede na to, ali ste noseči ali ne – boste v naši kategoriji našli vse posebne izdelke v ta namen.